Konkurs na rzeźbę Imagine rozstrzygnięty!

Poznaliśmy laureata konkursu na projekt rzeźby, która powstanie w ogólnodostępnym pasażu pomiędzy budynkami kompleksu biurowego Imagine w Łodzi. Zdobywcą nagrody głównej został Mikołaj Apelt-Ciupiński, autor pracy pt. „Imagine. Wyobraź sobie…Nową Łódź!”, student I roku studiów licencjackich na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych łódzkiej ASP. Zwycięzca otrzymał możliwość realizacji własnej rzeźby na terenie Imagine, która zostanie w pełni sfinansowana przez Avestus Real Estate, dewelopera kompleksu biurowego przy skrzyżowaniu Alei Piłsudskiego i Rydza-Śmigłego.

Celem konkursu organizowanego przez Avestus Real Estate oraz Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi było wyłonienie projektu wielkoformatowej rzeźby, która stanie się jednym z elementów wyróżniających i identyfikujących inwestycję Imagine na mapie Łodzi. Uczestnicy konkursu – studenci studiów I i II stopnia na kierunku Rzeźba na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych ASP (WRiDI) oraz jego absolwenci, zmierzyli się z zaprojektowaniem rzeźby wykonanej z szeroko rozumianej stali hutniczej, obrabianej metodami wszechstronnie pojmowanego ślusarstwa artystycznego. Inicjatywę honorowym patronatem objęła Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi.

Oceny zgłoszonych prac dokonało jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Rudzkiej-Habisiak, Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Ponadto, w komisji zasiedli również m.in: Marek Janiak, Architekt Miasta Łodzi, prof. Lesław Miśkiewicz, dr hab. Stanisław Brach oraz przedstawiciele Avestus Real Estate.

Nagrodę główną jury przyznało Mikołajowi Apelt-Ciupińskiemu za pracę pt. „Imagine. Wyobraź sobie…Nową Łódź!”. Projekt zwycięskiej rzeźby przedstawia wyobrażeniową, abstrakcyjną formę, nawiązującą do łodzi pod pełnymi żaglami, która ukazuje się pomiędzy budynkami Imagine. Podstawę rzeźby stanowi wykonana z kortenu mapa Łodzi z planem głównych ulic, na której została odwzorowana rzeczywista lokalizacja kompleksu. Lśniąca forma „wychodząca z mapy” wykonana jest z metalowych części, ułożonych w kompozycję nie zatrzymującą ruchu, poddającą mu się i umożliwiającą jego przepływ. Wrażenie to wzmacnia sposób opracowania jej powierzchni – lustrzana tafla sprawia, że rzeźba jest żywa, wchodzi
w relację z otoczeniem i odbiorcami.

Konkurs na rzeźbę Imagine był dobrym sprawdzianem jakości edukacji rzeźbiarskiej oferowanej przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Po raz kolejny okazuje się, że utworzenie kierunku rzeźba w naszej Uczelni było odpowiedzią na istotne potrzeby nie tylko lokalnego środowiska. Jesteśmy dumni, że nasi studenci w naturalny  sposób wchodzą w samodzielne, rzeźbiarskie życie, wspierani przez naszą Akademię i prestiżowych partnerów zewnętrznych, takich jak Avestus Real Estate.  Szczególną radość budzi poziom powstałych prac – wyczucie specyfiki materiału, indywidualność każdego z uczestników, przygotowanie do realizacji tak dużych rzeźb. W zasadzie każdy z przedstawionych projektów mógłby stanąć w przestrzeni Łodzi, co świadczy o pojawieniu się pokolenia młodych twórców, którzy utożsamiają się z przyszłością Miasta i umieją „wczuć się” w ducha współczesnej estetyki Łodzi – skomentował dr hab. Mariusz Włodarczyk, prof. nadzwyczajny ASP – Prorektor ds. Nauki, Rozwoju i Pozyskiwania Funduszy.

– Zwycięska praca Mikołaja Apelt-Ciupińskiego jest nie tylko nowoczesną formą rzeźbiarską znakomicie wykorzystującą lustrzane powierzchnie stali nierdzewnej skontrastowane z pokrytą rdzą stalową podstawą, ale zawiera w sobie poetycką symbolikę odnoszącą się do nazwy naszego miasta. Konkurs jest znakomitym przykładem współpracy biznesu ze szkolnictwem artystycznym Łodzi. Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu – powiedziała Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

Poza wyborem zwycięskiej rzeźby, jury wyróżniło dodatkowo dwie prace, których autorami są Marta Szawel i Jakub Miszczak, studenci II roku studiów licencjackich na Wydziale Rzeźby i Działań Interaktywnych łódzkiej ASP. Artyści otrzymają nagrody pieniężne, a modele przestrzenne ich rzeźb staną się elementem aranżacji wnętrz kompleksu biurowego Imagine.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem poziomu zgłoszonych prac oraz kreatywności ich autorów. Ukazały one różnorodne podejście do tematu konkursu, czego efektem były projekty, które każdy z nas może interpretować na własny sposób. Bardzo cieszymy się, iż poprzez współpracę z łódzką Akademią Sztuk Pięknych, stworzyliśmy studentom warunki do sprawdzenia się w realiach współpracy biznesowej, w których część z nich z całą pewnością będzie funkcjonowała po zakończeniu edukacji. Jako deweloper kompleksu biurowego Imagine jesteśmy zachwyceni zwycięską rzeźbą i już nie możemy się doczekać jej odsłonięcia na jesieni tego roku – powiedział Mariusz Frąckiewicz, Dyrektor Krajowy Avestus Real Estate w Polsce.

Rzeźba powstanie na terenie Imagine, kompleksu biurowego realizowanego przez Avestus Real Estate przy skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego i Śmigłego-Rydza w Łodzi. Tworzą go dwa sześciokondygnacyjne budynki biurowe, które zaoferują łącznie 17 200 m kw. powierzchni komercyjnej – w tym 14 800 m kw. powierzchni biurowej i 2 400 m kw. powierzchni handlowo-usługowej. W ramach inwestycji wybudowano także naziemny garaż, oferujący 356 miejsc parkingowych i 49 podwójnych stojaków rowerowych. Oddanie do użytku całego kompleksu zaplanowano na wrzesień 2019 r.